Muikku-Suomen kalatalouskeskukset >

Alla olevasta taulukosta löytyy Pohjois-Karjalassa sekä muualla suomessa toimivien niitto- ja ruoppausurakoitsijoiden yhteystietoja.

      Muut liittyvät       Yhteydenotto
YRITYS Niitto Ruoppaus palvelut Kuljetus Jatkokäyttö Kuvaus Nimi Puhelin Sähköposti Internetsivut Osoite
Mikko Hirvonen x x x     Sulavedenajan niitto keräävällä koneella (myös laajemmat alueet), kelluslehtisten juurten poisto,pienet imuruoppaukset, omien massojen kuljetus Mikko Hirvonen 044-3810696 anne.lehto (a)oppivat.net   Rajaseläntie 251, 82290 Nieminen
Aktiivius Oy x x x x   Sulavedenajan niitto leikkuuveneellä (myös laajemmat alueet), niittomassojen keruu, pienet ruoppaukset, maanrakennustyöt, tarvittaessa massojen kuljetus Henrik Väänänen 050-5367413 henrik.vaananen (a) gmail.com   Ristisaarentie 7 a, 80710 Lehmo
Tmi Taisto Tolvanen x         Sulanvedenajan niitto (laajemmat alueet), niittomassojen keruu Taisto Tolvanen 0500-276788     Sivakantie 861, 75700 Valtimo
Tmi Papunen x   x x   Sulanvedenajan niitto, niittomassojen keruu, omien massojen kuljetus, lautta Petri Papunen 045-8687363 petri.papunen (a) tmipapunen.fi www.tmipapunen.fi Luotoperäntie 24, 83160 Tutjunniemi
Telapari Oy x x x     Sulanvedenajan niitto (laajemmat alueet), niittomassojen keruu, omien massojen kuljetus, ruoppaus ja imuruoppaus, kelluslehtisten juurien poisto, kaapeleiden ja putkien lasku ym Antti Takala 050-5168865 info (a) telapari.fi www.telapari.fi Pinsiönkankaantie 128, 39160 Julkujärvi (Ylöjärvi)
EräSkin Oy x   x     Talviniitto keräysmahdollisuudella, rantapusikoiden raivausta, isommissa urakoissa puuston poisajo Kimmo Kinnari 0400-126326 kimmo.kinnari (a) eraskin.fi   Hovinsalontie 7, 82380 Tolosenmäki
Lännen Järviperkaus Oy x x x x   Sulanvedenajan niitto (laajemmat alueet),keräävä  talviniitto, rantaniit-tyjen kunnostus (murskaus ja jyrsintä ym.), ruoppaus,  proomu, ruop-pausmassojen pumppaus läjitysalueelle, kaapelien ja putkien lasku Mika Starck/
Sami Starck
0400-790174 (Mika)/ 0400-790173 (Sami) etunimi.sukunimi (a) lannenjarviperkaus.fi www.lannenjarviperkaus.fi Pihjalakatu 6, 38700 Kankaanpää
Monipalvelu Kari Väisänen x         Pienialaiset niitot, hoitokalastus Kari Väisänen 0400-574610 monipalvelukv (a) gmail.com    
Juvan Terpal Oy x x x     Sulanvedenajan niitto, haravavene (työnnetään asiakkaalle rantaan - asiakas hoitaa siitä eteenpäin), uimarantojen ruoppaus   040-5588335 (erkki.matiskainen (a) gmail.com)   Pattoinrannantie 14, 51900 Juva
Tero Hytönen     x x   Pienimuotoista vesistökuljetusta (työveneet ja pienet työlautat, talvella työkelkka, välikaudella hydrokopteri, ruokojen puskeminen ja hinaaminen), massojen keruu ja nosto, pärekattojen teko Tero Hytönen 0400277099 terohytonen (a) hotmail.com   Kallenkatu 6, 80170 Joensuu
Mattilan Koneasema Oy     x x (x) (Talviniitto), niittomassojen nosto ja kuljetus, paalaus Janne Pakarinen 0400-164139 janne.pakarinen (a) mattilankoneasema.com mattilankoneasema.com Immolantie 9, 83150 Roukalahti
Järvikalastus Turtiainen ky  x   x     Pienialaiset niitot, hoitokalastus Markku Turtiainen 050-5227808 markkutu@luukku.com   Leppärinne 5f 43, 55800 Imatra
Miikka Väänänen x         Pienialaiset niitot Miikka Väänänen 0440576017 miikka.vaananen(a)gmail.com   Pohjois-Karjala
Konepalvelu H. Tahvanainen Oy     x x   Ruoppaus, rantarakentaminen, massojen siirto ja kuljetus Henry Tahvanainen 0400-315364 henkka (a) htahvanainen.fi www.htahvanainen.fi Tolpontie 12, 80260 Joensuu
Viherrakenne Oy   x x x (x) Ruoppaus, maanrakennustyöt, viher- ja ympäristörakentaminen (mm. kosteikot), massojen siirto ja kuljetus, pienimuotoinen massojen jatkokäyttö Jari Turunen 0500-172635 jari.turunen (a) viherrakenneoy.fi www.viherrakenneoy.fi Varislahdentie 24, 83500 Outokumpu
Maanrakennus Eronen   x x     Ruoppaus, virtavesikunnostukset, kosteikkojen rakentaminen, maanrakennustoiminta Matti Eronen 050-3476776 / 050-3476756 maanrakennus.eronen (a) gmail.com   Puromäentie 25, 83130 Salokylä
Teuvo Repo   x x     Ruoppaus, kosteikkojen rakennus, maan kuljetus traktorilla Teuvo Repo 0500-340239 teuvo.repo1@gmail.com   Leveäkiventie 10, Kesälahti
IMH-Tekniikka x x x     Niitto, imuruoppaus, pohjanjyrsintä, pienet kaivuutyöt Ilkka Harjunen 045-3434654 imhtekniikka@gmail.com   Lentovarikonkatu 4 a 24, 33900 Tampere
Ruoppaus Tiimi Oy   x       Ruoppaus kelluvalla kalustolla Ossi Rissanen   0400-159744 ossi@ruoppaustiimi.fi www.ruoppaustiimi.fi Bulevardi 54 B 42, 00120 Helsinki
Maatalousyhtymä Partanen Pekka ja Tolonen Pauli   x x     Massojen nosto, kuljetus ja paalaus, rannan ruoppaus Pekka Partanen 0500-217476 pekka.partanen (a) bio10.fi   Puhos, Kitee
Metsä Majoinen Oy       x   Niittomassojen siirtoa Esa Majoinen 0400-218220 esa (a) majoinen.fi www.majoinen.fi/fi/metsa-majoinen/etusivu/ Kumpulantie 11, 82335 Rasivaara
Metsien Lauri Oy     x     Rantapusikoiden raivaus ja keruu Lauri Vallius 040-4139700 laurivallius (a) gmail.com   Vanhankaltimontie 1051, 81260 Ahveninen
Kiteen Mato ja Multa         x Järviruo'on jatkokäyttö eri tarkoituksiin Aimo Turunen 0400-275928 info (a) kiteenmatojamulta.fi www.kiteenmatojamulta.fi Sotkantie 6, 82500 Kitee
LimnoFin Oy     x     Kosteikko- ja laskeutusallassuunnitelmat, vesistöjen hoito- ja kunnostussuunnitelmat, maisemasuunnittelu sekä moniarvoinen metsäsuunnittelu, konsulttityönä lupa-asioiden hoitoa, työnjohdon sekä koulutuksen palveluja Mikko Ortamala 0400-802965/  040-1710090 info@limnofin.fi www.limnofin.fi Katsastajankatu 21 as 11, 15800 Lahti
TS-sukellus     x     Tarkastussukellukset, etsintä, paikantaminen, vedenalainen hitsaus,- korjaus,- rakentamis,- räjäytys/louhintatyö Tarmo Salminen   ts.sukellus@gmail.com   Kuopio
Tmi Asmo Paloniitty x   x     Sulanvedenajan niitto (laajemmat alueet), niittomassojen keruu ja vienti rantaan,  Asmo Paloniitty 040-5747456 asmo.paloniitty (a) gmail.com kaislapojat.com Majalahdentie 139, 13500 Hämeenlinna